Strategia Rozwoju Siemianowic Śląskich do 2030 roku
» Strategia Rozwoju Siemianowic Śląskich do 2030 roku
Strategia pod okiem mieszkańców
Rozmowa z Barbarą Sosadą, naczelnikiem Wydziału Rozwoju Miasta
- Poddana pod głosowanie na ostatniej sesji Rady Miasta „Strategia Rozwoju Miasta Siemianowic Śląskich do 2030 roku”, to opracowanie szczególnej wagi – jak powstawał ten dokument ?
- Prace nad nim rozpoczęto w lipcu 2016 r. a zakończono w grudniu tego samego roku. Projekt dokumentu przygotowywał zespół naukowców pracujących w ramach Fundacji Kreatywny Śląsk przy wsparciu powołanego przez prezydenta miasta komitetu sterującego. Ponieważ opracowana strategia powinna w możliwie największym stopniu odpowiadać na potrzeby zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców prowadzących działalność w Siemianowicach Śląskich oraz inwestorów mogących stworzyć nowe i atrakcyjne miejsca pracy, zatem od samego początku starano się włączyć mieszkańców do prac nad dokumentem. I tak, zostały przeprowadzone trzy badania ankietowe dotyczące aspektów diagnostycznych oraz oczekiwań rozwojowych miasta, a obejmujące trzy grupy respondentów: mieszkańców, przedsiębiorców, uczniów/studentów. Kolejny etap konsultacji stanowiły spotkania warsztatowe. We wrześniu przygotowano i przeprowadzono cykl czterech warsztatów dotyczących pogłębionej analizy, celów i kierunków działań oraz strategicznych projektów. Zaproszono na nie przedstawicieli przedsiębiorstw, których reprezentanci zasiadają w Radzie Gospodarczej i przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, młodzież szkół ponadgimnazjalnych, mieszkańców aktywnie uczestniczących w życiu miasta poprzez organizacje pozarządowe, czy też w ramach Budżetu Obywatelskiego. Odbyły się także warsztaty z udziałem przedstawicieli szeroko pojętej administracji - pracowników komórek i jednostek Urzędu Miasta, radnych, przedstawicieli miejskich spółek i służb. Należy dodać, że wstępna wersja projektu strategii, została w październiku zamieszczona na stronie internetowej UM, aby siemianowiczanie jeszcze i na tym etapie mogli zgłaszać uwagi i propozycje.
- Perspektywa strategii Siemianowic Śląskich sięga 2030 roku, czyli ponad 3 kadencje, autorzy podkreślają, że jest ona tak skonstruowana, by była uwzględniana i realizowana zarówno przez aktualne władze miasta, jak i następców. To rzeczywiście osiągalne założenie? W jaki sposób starano się stworzyć szansę, by ten scenariusz urzeczywistnił się?
- Strategia stanowi podstawowe narzędzie realizacji otwartej, aktywnej i długofalowej polityki rozwoju miasta opartej na dialogu i partycypacji społecznej. Podstawowym podmiotem odpowiedzialnym za wdrażanie jest zatem samorząd lokalny, jako podmiot odpowiedzialny za rozwój społeczny, gospodarczy i przestrzenny miasta. Zakres zaprojektowanych przedsięwzięć i projektów realizacyjnych wykracza poza krąg kompetencji ustawowych samorządu miasta. Z tego też względu władze miasta nie są tylko bezpośrednim realizatorem tych zadań, lecz powinny pełnić funkcję inicjatora działań podejmowanych przez partnerów społecznych i gospodarczych oraz wspierać ich inicjatywy, zgodne z określoną w Strategii długofalową polityką rozwoju. I to właśnie udział społeczności lokalnej zarówno przy tworzeniu dokumentu Strategii jak i poprzez udział mieszkańców w licznych organizacjach społecznych działających w mieście czy też przy przygotowywaniu Budżetu Obywatelskiego, gwarantuje osiągnięcie założonych w Strategii celów.
- Jakie fundamentalne kierunki i cele wyznacza strategia 2017-2030?
- W dokumencie zostały określone cztery priorytety strategiczne rozwoju Siemianowic Śląskich: Siemianowice współzarządzane, Siemianowice zrównoważone, E-Siemianowice oraz Siemianowice w relacjach. Nie mają one charakteru rozłącznego. Działania podejmowane w ich ramach powinny wzajemnie się wspomagać. Przytoczona kolejność nie wyznacza hierarchii priorytetów, a jedynie je porządkuje. Każdy z nich ma taką samą wartość dla rozwoju miasta i wyznacza cele strategiczne oraz odpowiadające im cele operacyjne.
Rysują one wizję miasta, którego kreatorami realizującymi politykę rozwoju są mieszkańcy i dobrze zorganizowane lokalne społeczności. Miasta wykorzystującego swoje unikatowe atuty środowiskowo-kulturowe i przestrzenne w budowie własnej atrakcyjności mieszkaniowej i biznesowej, tworzącego zrównoważony rynek pracy, kształtowany w partnerstwie podmiotów lokalnych. Siemianowic, w których E-narzędzia są powszechnie wykorzystywane do zarządzania funkcjami miasta i integracji podmiotów lokalnych, inkubatora biznesowych inicjatyw w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wreszcie miasta o silnej pozycji w sieciach powiązań regionalnych i ponadregionalnych, do czego kluczem ma stać się m.in. rozwijanie specjalizacji komplementarnych względem potencjałów i procesów Metropolii oraz aktywność w integrowaniu i włączaniu Metropolii w struktury ponadlokalne.