Ekologia
Zielona aglomeracja
Siemianowice Śląskie to miasto kontrastów. Z jednej strony ogromna ilość zdegradowanych terenów, będących pozostałością po kształtującym w ostatnich stu kilkudziesięciu latach charakter miasta przemyśle ciężkim, z drugiej - wyjątkowa, jak na warunki panujące na Górnym Śląsku, ilość terenów zielonych. I właśnie tereny zielone sport, turystyka i rekreacja mają w strategicznych planach samorządowych władz miasta stanowić w przyszłości główny jego atut. Osoby decydujące dziś o obliczu miasta i kierunkach jego rozwoju liczą, że w przyszłości Siemianowice Śląskie staną się ośrodkiem, w którym mieszkańcy Katowic oraz osoby goszczące w nich w interesach spędzać będą wolny czas.
Już dziś Siemianowice posiadają infrastrukturę mającą służyć temu celowi, że wystarczy wymienić hale sportowe, pływalnie, pole golfowe, nowoczesna kręgielnia, strzelnica myśliwska, a także liczne obiekty zabytkowe z dwoma wspaniałymi zamkami. Kolejne podejmowane w mieście inwestycje mają w jeszcze większym stopniu wpłynąć na kształtowanie charakteru Siemianowic, jako miasta sportu i rekreacji. Istotnym elementem tej polityki jest pielęgnowanie terenów zielonych, które już teraz stanowią aż 45% powierzchni miasta.
Podstawowymi jednostkami zieleni wypoczynkowej są parki. Roślinność ukształtowana jest w nich w kompozycje drzew i krzewów, uzupełniona płaszczyznami zieleni trawników i kwietników. Teren parków urozmaicają stawy, fontanny, place zabaw.
W Siemianowicach Śląskich znajduje się pięć parków: Park Miejski, Park Górnik, Park Hutnik, Park Pszczelnik i Park Bytkowski. Warto podkreślić, że cztery pierwsze z nich zostały wpisane do rejestru zabytkowych założeń ogrodowych w Polsce. Parki różnią się pod względem zajmowanej powierzchni, jakości zachowanego drzewostanu, walorów estetycznych i użytkowych. Mówiąc o zieleni w mieście trudno nie wspomnieć o zieleńcach, czyli zwartych terenach zieleni zlokalizowanych w centrum zabudowy miejskiej, obejmujących zarówno przestrzenie trawiaste, jak i pojedyncze drzewa oraz krzewy lub ich grupy. Rabaty kwiatowe, trawniki, kępy krzewów i drzew są bowiem istotnym elementem dekoracyjnym przestrzennej struktury miasta, wpływającym na jego atrakcyjność.
Parki oraz zieleńce wymagają systematycznych zabiegów konserwacyjno - pielęgnacyjnych. Referat Zieleni podejmuje również działania zmierzające do zagospodarowania małych powierzchni, do tej pory nie urządzonych (np. budowa skalniaków, ogrody przyuliczne, skwery). Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Siemianowic Śląskich intensywnie pracuje j ednak przede wszystkim nad tym, aby terenom zielonym nadać odpowiedni charakter. Dziś stanowczo zbyt wiele jest w Siemianowicach topoli, zbyt mało natomiast szlachetnych gatunków drzew i krzewów. Nadmierny rozrost oraz niekorzystny wpływ pyłków topoli na zdrowie alergików sprawiają, że władze miasta stanęły przed poważnym problemem.
Szczególne znaczenie działania te mają w odniesieniu do drzew przydrożnych. Wiekowe topole o bujnych koronach, dużym obwodzie, rozbudowanym systemie korzeniowych i łamliwych konarach stanowią spore zagrożenie dla ruchu pieszego i kołowego. Silna penetracja ich korzeni powoduje uszkodzenia w sieci kanalizacyjnej, burzowej i wodociągowej, a ponadto niszczy fundamenty oraz nawierzchnie chodników.
Referat Zieleni podejmuje nie tylko działania doraźne, polegające na usuwaniu drzew zgodnie z planem wyrębu, na pielęgnacji w szeroko pojętym zakresie (cięcia sanitarne, cięcia korekcyjne i techniczne), lecz także przedsięwzięcia planowe, dotyczące drzewostanu w poszczególnych pasach przydrożnych.
Siemianowice Śląskie od kilku lat zmieniają swoje oblicze. Na Brynicę wracają łabędzie, w Bażantarni jest już czternaście saren. Miasto, kojarzone do niedawna wyłącznie z górnictwem i hutnictwem z roku na rok, dzięki przemyślanej strategii zmian, staje się coraz bardziej przyjazne człowiekowi.