Historia
Siemianowice Śląskie są miastem młodym – prawa miejskie otrzymały w 1932 r. Miasto w obecnych granicach administracyjnych powstało w 1951 r., kiedy to samodzielne dotychczas gminy: Michałkowice, Bytków, Bańgów i Przełajkę włączono do Siemianowic. Wcześniej miasto tworzyły dwie gminy: Huta Laura i Siemianowice, połączone ze sobą administracyjnie w 1923 r. To one – wieś Siemianowice i gmina przemysłowa Huta Laura, powstała w związku z rozwojem przemysłu hutniczego i górniczego – utworzyły zalążek miasta.
Dzieje Siemianowic sięgają jednak zamierzchłych czasów, bo aż średniowiecza, kiedy to po raz pierwszy znajdujemy wzmianki o nich, jako o wsi Sancovice. Miejscowość Siemianowice znana była od XIV w. Mało znacząca wioska, leżąca w obrębie dóbr Siemianowskich, Mieroszewskich, a w końcu rodziny Henckel von Donnersmarck, nabrała znaczenia za tych ostatnich, kiedy rozwój przemysłu spowodował napływ ludności do pracy. Przy hucie i kopalniach zaczęły powstawać pierwsze osiedla robotnicze. Z czasem zaczęto wytyczać nowe ulice, a część domów robotniczych zastąpiły kamienice budowane przez wzbogacone na przemyśle mieszczaństwo oraz właścicieli innych zakładów przemysłowych, które zaczęły powstawać wraz z rozwojem górnictwa i hutnictwa. Siemianowice zaczęły nabierać charakteru miejskiego.
W okresie po II wojnie światowej Siemianowice Śląskie, których przemysłowymi filarami były kopalnie i huta, były dynamicznie rozwijającym się miastem, tworzącym bogatą bazę sportową, kulturalną i oświatową. Kres tej sytuacji przyniosła, implikowana przez przemiany ustrojowe, transformacja gospodarcza, jaka zapoczątkowana została w latach osiemdziesiątych XX wieku. Zlikwidowano zakłady wydobywcze i hutę, miasto zalała fala bezrobocia. Podjęte przez kolejne władze samorządowe wyzwanie dokonania metamorfozy gospodarczej poprzez rozwój przedsiębiorczości, mającej wypełnić lukę na rynku pracy oraz poprzez zmianę oblicza miasta, wsparte uwieńczonymi powodzeniem zabiegami o środki unijne, przyniosło korzystne rezultaty. Aktualnie realizowana jest, powstała na bazie opracowań zespołu naukowców a konsultowana z przedstawicielami tutejszego biznesu oraz z mieszkańcami, strategia 2017-2030. To wizja miasta, którego kreatorami realizującymi politykę rozwoju są mieszkańcy i dobrze zorganizowane lokalne społeczności. Miasta wykorzystującego swoje unikatowe atuty środowiskowo-kulturowe i przestrzenne w budowie własnej atrakcyjności mieszkaniowej i biznesowej, tworzącego zrównoważony rynek pracy, kształtowany w partnerstwie podmiotów lokalnych. Siemianowic, w których e-narzędzia są powszechnie wykorzystywane do zarządzania funkcjami miasta i integracji podmiotów lokalnych. Miasta - inkubatora biznesowych inicjatyw w dziedzinie technologii informacyjno - komunikacyjnych, wreszcie miasta o silnej pozycji w sieciach powiązań regionalnych i ponadregionalnych.