Siemianowickie święto sportowców
Tradycyjne spotkanie Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie z nagrodzonymi i wyróżnionymi sportowcami z naszego miasta, za osiągnięcia z roku 2016, odbyło się w miniony, piątkowy wieczór (3.03.2017 r.) w Siemianowickim Centrum Kultury - Park Tradycji. Impreza, potocznie nazywana Siemianowicką Galą Sportu miała bardzo uroczysty charakter, a prezydent Rafał Piech mógł osobiście pogratulować naszym rodzimym sportowcom ich wspaniałych osiągnięć, a także podziękować za ich pracę i trud, przekładający się na promocję Siemianowic Śląskich.
- Drodzy sportowcy, my kibice, widzowie śledzący Wasze starty i zmagania często nie zastanawiamy się ile wysiłku włożyliście w przygotowania, by godnie reprezentować nasze miasto, a nierzadko i nasz kraj. Wasze sukcesy, zdobyte najwyższe wyróżnienia, okupione są wieloma wyrzeczeniami i dużym poświęceniem. Za to wszystko, a zwłaszcza za przeżycia i emocje, które nam kibicom dostarczacie swoimi występami, chciałbym Wam w imieniu wszystkich mieszkańców Siemianowic Śląskich serdecznie podziękować. Chcę także podziękować tym, którzy wkładają wiele wysiłku i serca w przekazanie Wam swojej wiedzy i doświadczenia, przyczyniając się do Waszych sukcesów, czyli trenerom – mówił prezydent Rafał Piech.
Włodarz naszego miasta wyróżnił również osoby i instytucje, za ich szczególny wkład w rozwój i upowszechnianie siemianowickiego sportu.
Na piątkowej gali nie mogło tradycyjnie zabraknąć znakomitości ze świata polskiego, a zarazem rodzimego sportu – wraz z Prezydentem wyróżnienia i nagrody wręczali siemianowiccy olimpijczycy – lekkoatletka Agnieszka Dygacz, judoka Piotr Kamrowski i hokeista na trawie Zbigniew Łój.
Nie zabrakło także akcentów artystycznych - galę uatrakcyjniły zapierające dech w piersiach występy akrobatyczne zespołu Acro Team Silesia, a oprawę wokalną imprezy zapewniły występy Anny Szajnowskiej. Do jednego z utworów układ taneczny wykonała Justyna Krupa z Zespołu Tanecznego „KLEKS” prowadzonego przez Bożenę Lempę.
Nagrody Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie za wysokie osiągnięcia sportowe w 2016 roku otrzymali:
AGNIESZKA DYGACZ - udział w Igrzyskach Olimpijskich – RIO 2016 oraz najlepszy wynik w Polsce w chodzie na 20 km w roku 2016
DAWID GRYTZ - III miejsce w III Mistrzostwach Polski w Hokeju Podwodnym w Bełchatowie
MARTA HALEMBA - II Trener Barbary Brych, która zdobyła Mistrzostwo Polski w kategorii Juniora Młodszego w szermierce oraz II indywidualne miejsce w Pucharze Europy w szermierce Klagenfurt – Austria i Aleksandry Pernach, która wzięła udział w Mistrzostwach Europy w szermierce oraz zajęła II miejsce w Pucharze Europy Juniorów Młodszych w szermierce Klagenfurt – Austria 2016
DOMINIK IDCZAK - III miejsce w III Mistrzostwach Polski w Hokeju Podwodnym w Bełchatowie
DAJANA JASTRZĘBSKA - I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym – gra pojedyncza
JĘDRZEJAK ŁUKASZ - III miejsce w III Mistrzostwach Polski w Hokeju Podwodnym w Bełchatowie
KAWA TOMASZ - Trener reprezentacji U18, która zdobyła II miejsce na Mistrzostwach Europy (grupa B) do lat 18 w Hokeju na Trawie
KOPIEC ARTUR - III miejsce w III Mistrzostwach Polski w Hokeju Podwodnym w Bełchatowie
ALEKSANDRA KOŚNIK - II Wicemistrz Polski Koni 6-letnich w skokach przez przeszkody
MICHAŁ KOZIOŁ - II miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów 2016 curlingu
PAWEŁ MACHURA - III miejsce w Mistrzostwach Polski w Futsalu
JERZY MALCHEREK - Trener Dajany Jastrzębskiej, która zajęła I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym – gra pojedyncza, Dariusza Ściganego, który zajął III miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym, Zuzanny Tomanek, która zdobyła III miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Żaczek i Żaków w Tenisie Stołowym – gra podwójna
LESZEK MAŁYSZEK - Trener pływaków UKS „Wodnik” w tym m.in. Aleksandry Piskorz, która zdobyła I i II miejsce w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansach: 100 i 200 m stylem klasycznym oraz II miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 200 m stylem klasycznym, Wiktora Szynawy, który zajął I miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 50 m stylem klasycznym oraz II miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 100 m stylem klasycznym oraz Iżyckiej Marty, która zajęła III miejsce w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 200 m stylem motylkowym
ANDRZEJ MANECKI - Trener Darii Szefer – srebrnej medalistki XXX Mistrzostw Europy Seniorów Varna 2016 i XLIII Mistrzostw Polski Seniorów w kumite – 55 kg
ROBERT MOROŃ - III miejsce w III Mistrzostwach Polski w Hokeju Podwodnym w Bełchatowie
MICHAŁ NEUMANN - III miejsce - klasyfikacja generalna Pucharu Polski w Maratonie MTB (kat. Elita)
KATARZYNA PILCH - Trener Weroniki Pilch i zespołu Skandal. Osiągnięcia trenerskie:
Mistrzostwo Polski Cheerleaders i kwalifikacje do Mistrzostw Europy w Wiedniu
KRYSTYNA RACHEL-ŚWIRSKA - Trener Barbary Brych, która zdobyła Mistrzostwo Polski w kategorii Juniora Młodszego w szermierce oraz II indywidualne miejsce w Pucharze Europy w szermierce Klagenfurt – Austria i Aleksandry Pernach, która wzięła udział w Mistrzostwach Europy w szermierce oraz zajęła II miejsce w Pucharze Europy Juniorów Młodszych w szermierce Klagenfurt – Austria 2016
DAMIAN SOBOTA - I miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski 2016 w wędkarstwie rzutowym
DARIA SZEFER - II miejsce w XXX Mistrzostwach Europy Seniorów Varna 2016 kumite – 55 kg, II miejsce w XLIII Mistrzostwach Polski Seniorów Chełm 2016 – kumite – 55 kg
BARTŁOMIEJ SZYDŁOWSKI - III miejsce w III Mistrzostwach Polski w Hokeju Podwodnym w Bełchatowie
DARIUSZ ŚCIGANY - III miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Tenisie Stołowym
ŁUKASZ WYRWIŃSKI - III miejsce w III Mistrzostwach Polski w Hokeju Podwodnym w Bełchatowie
DAWID ZAWADA - I miejsce Kobudo Freestyle w Mistrzostwach Europy Banja Luka 2016
Wyróżnienia Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie za wysokie osiągnięcia sportowe w 2016 roku:
REMIGIUSZ BARTOSIEWICZ - Finał B w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 100 m stylem grzbietowym
BARBARA BRYCH - I miejsce w Mistrzostwach Polski w kategorii Juniora Młodszego w szermierce, II miejsce indywidualnie w Pucharze Europy w szermierce Klagenfurt – Austria
WOJCIECH CHOLEWA - II miejsce w Mistrzostwach Europy (grupa B) do lat 18 w Hokeju na Trawie
DK-TRANS DANIEL SAJNACKI, KRZYSZTOF KOSTRZEWA - za wspieranie sportu w Siemianowicach Śląskich
JAKUB FIDURSKI - Finał B w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 100 m stylem klasycznym
EMILIA FUKS - Finał A w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 200 m stylem motylkowym
MARTA IŻYCKA - III miejsce w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 200 m stylem motylkowym
WIKTORIA KOLBE - Finał B w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 50 m stylem klasycznym
JAN KOMANDER - za działalność na rzecz upowszechniania sportu w Siemianowicach Śląskich (autor książki „Siemianowiccy Olimpijczycy (1924 - 2016)”)
KRZYSZTOF KOSTRZEWSKI - I miejsce w Mistrzostwach Polski w Cross Triathlonie w kategorii wiekowej M30
LESZEK KOŚNIK - za całokształt działalności na rzecz upowszechniania sportu w Siemianowicach Śląskich
DOMINIKA KOZAK - I miejsce w Mistrzostwach Polski w Duathlonie w kategorii U-23, IV miejsce w kategorii Open
EMILIA KROSTA - Finał A w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 200 m stylem zmiennym, Finał A w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansach: 200 m stylem zmiennym i 400 m stylem klasycznym
WOJCIECH KRZYSTANEK - za całokształt działalności na rzecz upowszechniania sportu w Siemianowicach Śląskich (autor książki „Siemianowiccy Olimpijczycy (1924 - 2016)”)
JOLANTA KULIK - za całokształt działalności na rzecz upowszechniania sportu dzieci i młodzieży w Siemianowicach Śląskich (nauczyciel wf w II LO im. Jana Matejki)
TOMASZ LIGOCKI - I miejsce w Mistrzostwach Polski w Jeździe Rowerowej na Orientację (MTBO) w kategorii M4 dystans klasyczny i dystans sprinterski, II miejsce w Mistrzostwach Polski Amatorów w Kolarstwie Górskim w kategorii M4
MICHAŁ LISIEŃSKI - I miejsce w Mistrzostwach Polski w Triathlonie w kategorii 25-29 lat na dystansie ½ Ironmana
MIROSŁAWA MISSALA - za wieloletnie wspieranie i krzewienie wolontariatu sportowego wśród dzieci i młodzieży w Siemianowicach Śląskich (ZSTiO Meritum - Klub Wolontariusza „MERIT”)
ANTONI MOCARSKI - za całokształt działalności na rzecz upowszechniania sportu w Siemianowicach Śląskich
LESZEK NAZIEMIEC - za promowanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców Siemianowic Śląskich w 2016 roku
ALEKSANDRA PERNACH - Udział w Mistrzostwach Europy w szermierce oraz II miejsce w Pucharze Europy Juniorów Młodszych w szermierce Klagenfurt – Austria 2016
WERONIKA PILCH - I miejsce w Mistrzostwach Polski Cheerleaders w konkurencjach: Duet Junior Jazz, Junior Freestyle POM oraz Junior Jazz
ALEKSANDRA PISKORZ - II miejsce w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansach: 100 i 200 m stylem klasycznym, II miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 200 m stylem klasycznym
NATALIA RZEŹNIK - II miejsce drużynowo w cyklu Ogólnopolskich Olimpiad w Sportach Wędkarskich
KAMIL SIERADZKI - Finał A w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 50 m stylem motylkowym
PATRYK SIKORSKI - II miejsce w Mistrzostwach Europy (grupa B) do lat 18 w Hokeju na Trawie
PIOTR SZYMIK- II miejsce w Letnich Mistrzostwach Polski Masters w pływaniu na dystansach: 400m i 1500 m stylem dowolnym, 100m i 200m stylem motylkowym oraz 400m stylem zmiennym
OSKAR SZYNAWA - Finał A w Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 200 m stylem klasycznym
WIKTOR SZYNAWA - I miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 50 m stylem klasycznym, II miejsce w Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu na dystansie 100 m stylem klasycznym
HENRYK ŚREDNICKI (pośmiertnie) - za całokształt działalności na rzecz upowszechniania sportu w Siemianowicach Śląskich
MAREK ŚWIRSKI - za całokształt działalności na rzecz upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w Siemianowicach Śląskich
PIOTR TOMANEK - V miejsce w Spinningowych Mistrzostwach Polski
SEBASTIAN TOMANEK - III miejsce w Grand Prix Polski w wędkarstwie rzutowym drużynowo w kategorii junior, członek kadry narodowej w kategorii juniorów
ZUZANNA TOMANEK - III miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Żaczek i Żaków w Tenisie Stołowym – gra podwójna
EMILIA URBAŃSKA - I miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach w Akrobatyce Sportowej Czech- Praga, I miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Śląska Akrobatyki Sportowej Bielsko-Biała
BEATA ZARĘBA - za wieloletnie wspieranie i krzewienie wolontariatu sportowego wśród dzieci i młodzieży w Siemianowicach Śląskich (II LO im. Jana Matejki – Klub Wolontariusza).
Podziękowania Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie za osiągnięcia sportowe w 2016 roku:
JAROSŁAW BARON - za całokształt działalności na rzecz upowszechniania sportów siłowych w Siemianowicach Śląskich
MICHAŁ NIESTRÓJ – II miejsce w Mistrzostwach Polski i Grand Prix Polski PUTS, II miejsce w Mistrzostwach Europy federacji EPC
ROMAN RACZYKOWSKI - II miejsce w Mistrzostwach Polski i Grand Prix Polski PUTS, I miejsce w Mistrzostwach Europy federacji EPC oraz mistrzostwach świata WPF (w swojej kategorii)
BARTŁOMIEJ PRUKOP - II miejsce w Mistrzostwach Polski i Grand Prix Polski PUTS