Niepełnosprawni sportowcy nagrodzeni
Po raz dziewiętnasty Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Pszczelnik” w Siemianowicach Śląskich zorganizował Spartakiadę Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo. W tegorocznej edycji udział wzięło 160 sportowców reprezentujących WTZ „Promyk” Katowice, Bytomskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, WTZ Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Młodzieży ze Świętochłowic oraz WTZ „Imperium Słońca” z Siemianowic Śląskich.
Zanim zawodnicy rozpoczęli współzawodnictwo, uroczystego otwarcia Spartakiady dokonała Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu UM Siemianowice Śląskie Małgorzata Pichen. „To bardzo potrzebna impreza – powiedziała na otwarcie Małgorzata Pichen – młodzież niepełnosprawna, jak ich zdrowi rówieśnicy, chce pokazywać na co ją stać. Te zawody dają jej taką możliwości, a prócz tego upowszechniają sport w środowisku osób niepełnosprawnych. W sporcie ważne są zajmowane miejsca, zdobywane medale, ale nie mniej, a może nawet bardziej liczy się sam udział".
Spartakiada Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo, odbywająca się pod patronatem Prezydenta Miasta ma w Siemianowicach Śląskich długą tradycję. Dzisiaj (17.09.) podopieczni z Katowic, Bytomia, Świętochłowic i Siemianowic Śląskich po raz kolejny spotkali się w hali na Pszczelniku, by przełamując własne słabości zmierzyć się w sportowej rywalizacji ze swoimi rówieśnikami.
Celem imprezy jest popularyzacja sportu, jako jednej z metod uzyskania większej sprawności fizycznej, potrzebnej w życiu codziennym. Konkurencje są dobrane tak, aby jak największa liczba osób mogła uczestniczyć w zawodach i poczuć smak rywalizacji.
Biegi sztafetowe i indywidualne, rzuty piłką lekarską, lotkami i woreczkami do celu, slalomy z kijem hokejowym i woreczkiem, skok w dal z miejsca, jak również konkurencje zespołowe: przeciąganie liny oraz turniej piłki nożnej wzbudzały ogromne emocje. Dostarczyły motywacji do ciągłego przezwyciężania swoich ograniczeń oraz zachęciły do dalszego rozwijania umiejętności sportowych.
Medale i dyplomy najlepszym zawodnikom wręczali: Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Anna Zasada–Chorab, Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych Edyta Świątczak–Gurzęda oraz Dyrektor MOSiR „Pszczelnik” Łukasz Wanot.
Dzięki wsparciu imprezy przez Sklep „ZINA” w Katowicach wszystkie drużyny uczestniczące w spartakiadzie otrzymały nagrody w postaci sprzętu sportowego.
Szczególne podziękowania należą się wspaniałej młodzieży z II LO im. J. Matejki (Izabela Hołysz, Marta Waida, Justyna Sokołowska, Kinga Tabała, Wioletta Lis, Anna Dziemba, Danuta Buras, Wiktoria Nowak, Daria Sztuber, Magdalena Tutaj, Jesika Ficoń, Dominika Byrska, Klaudia Kamrowska, Maciej Kordys, Jakub Luskacz, Wiktoria Jankowska, Laura Smyrkoska, Daria Gawenda, Oliwia Kurowska), która kierowana przez Jolantę Kulik czuwała nad prawidłowym przebiegiem wszystkich konkurencji.
WYNIKI
Konkurencje indywidualne:
I Bieg sprinterski
KOBIETY:
I Katarzyna Baryczka – BSPDiMN Bytom
II Anna Smolarek – WTZ TPD Świętochłowice
III Katarzyna Kurpiel – WTZ „Promyk” Katowice
MĘŻCZYŹNI:
I Arkadiusz Górski – BSPDiMN Bytom
II Robert Roncoszek – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
III Marian Wajda – BSPDiMN Bytom
II Rzut lotkami do tarczy
KOBIETY:
I Ewa Marszałek – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
II Anna Szymczak – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
III Barbara Olejniczak – WTZ TPD Świętochłowice
MĘŻCZYŹNI:
I Andrzej Moczko – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
II Artur Molenda – WTZ „Promyk” Katowice
III Tomasz Kandzia – BSPDiMN Bytom
III Rzut woreczkiem do celu
KOBIETY:
I Sylwia Śniady – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
II Karolina Żochowska – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
III Anna Smolarek – WTZ TPD Świętochłowice
MĘŻCZYŹNI:
I Krystian Spałek – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
II Andrzej Pydych – WTZ „Promyk” Katowice
III Michał Śniady – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
IV Skok w dal z miejsca
KOBIETY:
I Katarzyna Kurpiel – WTZ „Promyk” Katowice
II Kasia Boryczka – BSPDiMN Bytom
III Anna Szymczak – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
MĘŻCZYŹNI:
I Michał Lonczar – BSPDiMN Bytom
II Rafał Dudek – WTZ TPD Świętochłowice
III Mariusz Zawadzki – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
V Slalom z woreczkiem
KOBIETY:
I Alicja Lisiecka – WTZ „Promyk” Katowice
II Edyta Sobczak – WTZ „Promyk” Katowice
III Anna Szymczak – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
MĘŻCZYŹNI:
I Marian Wajda – BSPDiMN Bytom
II Adam Stachel – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
III Arkadiusz Górski – BSPDiMN Bytom
VI Slalom z kijem hokejowym
KOBIETY:
I Irena Mol – BSPDiMN Bytom
II Ewa Winszyczyk – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
III Mariola Proske – WTZ TPD Świętochłowice
MĘŻCZYŹNI:
I Paweł Niechcioł – WTZ TPD Świętochłowice
II Adrian Kuszyk – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
III Michał Śniady – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
VII Rzut piłką lekarską
KOBIETY:
I Grażyna Szymczak – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
II Malwina Zdanowska – WTZ „Promyk” Katowice
III Agnieszka Gogol – WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
MĘŻCZYŹNI:
I Adam Szczygioł – BSPDiMN Bytom
II Robert Błażewski – BSPDiMN Bytom
III Zbigniew Boryczka – BSPDiMN Bytom
Konkurencje drużynowe:
I Bieg sztafetowy:
1. WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
2. BSPDiMN Bytom
3. WTZ „Promyk” Katowice
4. WTZ TPD Świętochłowice
II Podaj do przodu:
1. BSPDiMN Bytom
2. WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
3. WTZ TPD Świętochłowice
4. WTZ „Promyk” Katowice
III Przeciąganie liny:
1. BSPDiMN Bytom
2. WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
3. WTZ TPD Świętochłowice
WTZ „Promyk” Katowice
IV Turniej piłki nożnej:
1. BSPDiMN Bytom
2. WTZ „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie
3. WTZTPD Świętochłowice
4. WTZ „Promyk” Katowice
Klasyfikacja generalna:
I Warsztat Terapii Zajęciowej „Imperium Słońca” Siemianowice Śląskie 1127 pkt.
II Bytomskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej 975 pkt.
III Warsztat Terapii zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Świętochłowice 718 pkt.
IV Warsztat Terapii Zajęciowej „Promyk” Katowice 700 pkt.
Za rok, po raz dwudziesty rywalizować będą sportowcy niepełnosprawni w Spartakiadzie, uświetniając XX-lecie działalności Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Pszczelnik” w Siemianowicach Śląskich.